Etkinlikler

Paydaş Katılımı

Paydaş katılımı, SHURA’nın Türkiye’de enerji dönüşümünü kolaylaştırma yaklaşımının mihenk taşıdır. SHURA, Türkiye’deki enerji sektörünün politik, teknolojik ve ekonomik yönlerinin tartışıldığı yenilikçi bir enerji dönüşümü platformu sunmaktadır. SHURA’daki katılımın başlangıç noktası, Türkiye enerji sektörünün önde gelen isimlerinden oluşan Danışma Konseyi aracılığıyladır. SHURA, aynı zamanda, çalışmalarını sunmak için ulusal ve uluslararası iklim ve enerji toplantılarına katılmaktadır.

Yaklaşan Etkinlikler

 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Dr. Değer Saygın, Haliç Üniversitesi tarafından 19 Aralık tarihinde organize edilecek seminerde “Türkiye Enerji Sektörünün Dönüşümü ve Yarattığı Fırsatlar” konulu bir sunum gerçekleştirecek.

Geçmiş Etkinlikler

 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Dr. Değer Saygın, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Konseyi’nin 8 Aralık’ta düzenlediği İstanbul Söyleşileri etkinliğinde  “Türkiye’de Yenilenebilir Kaynakların Artan Payı” konulu bir sunum gerçekleştirdi.
 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi 6 Aralık tarihinde Katowice’de gerçekleşen COP24 etkinliğinin Turksih Pavilion’unda Avrupa İklim Fonu (ECF), İstanbul Politikalar Merkezi, New Climate Institute ve 2050 Pathways Project ile birlikte özel bir etkinlik gerçekleştirdi.
 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Dr. Değer Saygın, SolarTR 2018 tarafından 29-90 Kasım tarihlerinde organize edilen SolarTR Danışma Kurulu’nda yer aldı. Değer Sayın aynı zamanda toplantının açılış konuşmacılarından birisiydi.
 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Yönlendirme Komitesi ve Danışma Kurulu Başkanı Sn. Selahattin Hakman, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi’nin 24 Kasım’da düzenlediği İstanbul Söyleşileri etkinliğinde “Türkiye’de Enerji Dönüşümü” konulu bir konuşma gerçekleştirdi.
 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Dr. Değer Saygın SKD’nin (Sürdürülebilir Kalkınma Derneği) 22 Kasım tarihinde düzenlenen Karbon Piyasaları Semineri’nde “İklim Değişikliği Ekseninde Karbon Piyasaları” konulu bir sunum gerçekleştirdi.
 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Dr. Değer Saygın EGD’nin (Ekonomi Gazetecileri Derneği) 22 Kasım tarihinde düzenlediği X. Küresel Isınma Kurultayı’na konuşmacı olarak katıldı.
 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Dr. Değer Saygın KalDer’in (Türkiye Kalite Derneği) 13-14 Kasım tarihlerinde düzenlediği “Sürdürülebilir Ortak Gelecek” etkinliğinin “Enerji’de Neredeyiz” oturumunda moderatör olarak görev aldı.
 • Yael Taranto 8 Kasım’da ATA Insights tarafından düzenlenen “Türkiye’de Yenilenebilir Enerji” webinar etkinliğinde yenilenebilir enerji pazarının gelişimi ve uluslararası yatırımcılar için fırsatlar konulu sunum yaptı.
 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi TÜREB’in (Türkiye Rüzgâr Enerjileri Birliği) 5-6 Kasım tarihlerinde düzenlediği 7. Türkiye Rüzgâr Enerjisi Kongresi’ne katıldı.
 • SHURA Enerji Analisti Ayşe Ceren Sarı ÇEKÜL tarafından 25-26 Ekim tarihlerinde düzenlenen “Yerel Yönetimler Için Doğa Dostu Kent Yaklaşımları” seminerine eğitmen katıldı. Seminer, kentlerdeki enerji dönüşümünü sağlama, su ve atık sistemlerinin dayanıklılığını artırma stratejilerine odaklanıyor.
 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Alman-Türk Enerji Forumu tarafından 26 Ekim tarihinde düzenlenen, Alman ve Türk hükümet yetkililerinin, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin ve çok sayıda düşünce kuruluşunun bir araya geldiği ve yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, şekebe entegrasyonu ve enerji piyasalarının tartışıldığı foruma katıldı. Ayrıca foruma Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile Almanya Enerji Bakanı da katıldı.
 • SHURA Solarbaba’nın 24 Ekim tarihinde İzmir’de düzenlediği, elektrik üreticilerini, STK ve kanaat önderlerinini bir araya getiren Solarvizyon etkinliğine katıldı. Etkinlik enerji dönüşümünde yeni trendleri, güneş enerjisinin geleceğini, teknolojiyi ve yeni iş modellerini içeriyor.
 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi’nin de stratejik ortağı olduğu, WRI tarafından 24 Ekim Çarşamba günü düzenlenen 6. Yaşanılabilir Şehirler Sempozyumu’na moderatör olarak katıldı.
 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) destekleriyle 9-10 Ekim tarihlerinde düzenlenen 9. Türkiye Enerji Zirvesi’nde iki önemli etkinlik düzenledi.
 • Dr. Değer Saygın, GÜNDER’in 2 Ekim tarihinde düzenlediği “Sektörün Sürdürülebilirliğini Sağlamak” etkinliğine açılış konuşmacısı olarak katıldı.
 • Dr. Değer Saygın, Cenevre Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı Enerji Bölümü’nde 28 Eylül tarihinde “Türkiye’de enerji” konusunda bir ders verdi.
 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, UNECE’nin (United Nations Economic Commission for Europe) 27 Eyül tarihinde Cenevre’de düzenlediği 27th Session of the Committee on Sustainable Energy organizasyonunun “Deep Transformation of the Energy System through Electricity“ özel oturumunda “Türkiye’nin Enerji Sisteminde Yenilenebilir Kaynakların Artan Payı” raporunun sunumunu gerçekleştirdi.
 • Dr. Değer Saygın, IRENA’nın (International Renewable Energy Agency) 5-7 Eylül tarihleri arasında Bonn’da düzenlediği Innovation Week 2018 organizasyonunun “Electrification of Heat” özel oturumuna konuşmacı olarak katıldı.
 • Değer Saygın, 10 Temmuz’da AHK Türkiye (Die Deutsch-Türkisch Industrie und Handelskammer) Enerji Çalışma Grubu’na “Türkiye’nin Enerji Sisteminde Yenilenebilir Kaynakların Artan Payı” raporunun sunumunu gerçekleştirdi.
 • SHURA Enerji Dönüşmü Merkezi, Avrupa Komisyonu’nun Elektrik İletim Sistemi İşletmecileri Birliği (ENTSO-E) ile 29 Haziran tarihinde Brüksel’de “Sistem Entegrasyonu Çalıştayı” düzenledi.
 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, Avrupa Komisyonu’nun DG ENER ve DG NEAR kurumları ile 29 Haziran tarihinde Brüksel’de “Sistem Entegrasyonu Çalıştayı” düzenledi.
 • Değer Saygın, 28 Haziran tarihinde Gent şehrinde düzenlenen ECF (European Climate Foundation) seminerinde ki “Innovation” özel oturumunda “Türkiye’nin Enerji Sisteminde Yenilenebilir Kaynakların Artan Payı” raporunun sunumunu gerçekleştirdi.
 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, CAN Europe (Climate Action Network Europe) ile birlikte 27 Haziran günü 13.00-14.00 (Türkiye saati) saatleri arasında “Türkiye’nin Enerji Sisteminde Yenilenebilir Kaynakların Artan Payı” konulu web semineri gerçekleştirdi.
 • Değer Saygın, “Türkiye’nin Enerji Sisteminde Yenilenebilir Kaynakların Artan Payı”  raporunun Avrupa Tanıtım Turu’nun bir parçası olarak OECD Environment Division ve IEA System Integration Division kurumları ile 26 Haziran tarihinde Paris’te toplantılar gerçekleştirdi.
 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, 21 Haziran’da “Türkiye’nin Enerji Sisteminde Yenilenebilir Kaynakların Artan Payı”  raporu Tanıtım Turu’nun Özel Sektör ayağı olan, “Paydaş Danışma Toplantısı” düzenledi. Toplantı ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
 • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, 20 Haziran’da “Türkiye’nin Enerji Sisteminde Yenilenebilir Kaynakların Artan Payı”  raporu Tanıtım Turu’nun Sivil Toplum ayağı olan, “Paydaş Danışma Toplantısı” düzenledi. Toplantı ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
 • 10 Mayıs 2018’de SHURA, GÜNDER tarafından Ankara’da düzenlenen Güneş Yol Haritası Çalıştayı’na katıldı. Dr. Değer Saygın SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi’nin yeni şebeke çalışması ve güneş piyasalarıyla ilgili uluslararası en iyi uygulama örneklerini sundu.
 • 9 Mayıs 2018’de SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi resmi açılışını İstanbul’da gerçekleştirdi. Açılışta, SHURA ilk çalışması olan “Türkiye’nin Enerji Sisteminde Yenilenebilir Kaynakların Artan Payı” adlı raporun da lansmanını gerçekleştirdi.
 • 5 Mayıs 2018’de, Dr. Değer Saygın mentorlarından biri olduğu, Sabancı Üniversitsi SUCOOL InnoEnergy PowerUp Bootcamp’e katıldı.
 • 24 Nisan 2018’de, SHURA Yeşil Düşünce Derneği tarafından düzenlenen Sekizinci Yeşil Ekonomi Konferansı’na katıldı. Dr. Değer Saygın “Türkiye’de Yenilenebilir Elektrik Üretim Teknolojilerinde 2026’ya Kadar Yatırım Potansiyeli” sunumu yaptı.
 • 19 Nisan 2018’de, SHURA Agora Energiewende tarafından düzenlenen Yenilenebilir Odaklı Elektrik Sistemlerinde Sistem Güvenirliliği Çalıştayı’na katıldı. Dr. Değer Saygın “Türkiye’de Şebekenin Rüzgar ve Güneş Enerjisini Entegre Etme Kabiliyetininin Değerlendirmesi” sunumu yaptı.
 • 30 Mart 2018’de SHURA, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen 9. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’na katıldı. Dr. Değer Saygın “Enerji Dönüşümü ve Enerji Verimliliğinde Yeni İş Modelleri” başlıklı sunumu yaptı.